Vychodňarka na dovoľenke v rakuskym Špitaľu

Autor: Jana Gaishüthner | 12.6.2014 o 12:46 | Karma článku: 14,29 | Prečítané:  4159x

Jak še to hutori, i majster tesar še utne? Ta v mojim pripadze to fungovalo jak v priručke pre zdravotnikoch. Šicke možu byc chore, ľem ja ne. Kto by potym pomahal totym, co su na pomoc odkazani?  Minule sce še dozvedzeli, co robic v rakusku, jak vas šeklo v križoch. Križe mam už na poradku, toto už riešic nemušime. Dnes še doznace, jak možece stravic pobyt v rakuskym Špitaľu a to tak, že i vaša Nemocnična fobia z časoch, kedy sce ešči rodzili dzeci v slovenskej Nemocnici s priviazanyma nohama nad hlavu a čitali v strese na skrinke zo 60tych rokoch nadpis "šetrite šicim materialom", zmizne do nenavratna.

Muj Pišta je zachranar. Zna dobre odhadnuc, kedy može ešči apelovac na moj zdravy rozum a kedy mi už treba skryc kľuče od auta, a namiesto do roboty me zviazanu odvesc do Špitaľa. Šak mňa nemože nikto nahradzic, co by tote moje babenky a dzedkove bez mojej pomoci doma robeli? Dachtore s počiatočnu demenciju treba pripravic už mešac dopredu, že ich opatrovateľka, co chodzi každy dzeň presne o pol siedmej, pujdze na dovoľenku, a pridze druha. A ešči ku temu, tota moja špitaľovska fobia....toto rakuskemu Pištovi nevyšvetliš.
Moje pokusy o utek stroskotali už na prijme. Šicko bežalo dajak prirychlo. Človek nema čas isc ani na zachod, taki su rychli toti ľudkove v našim rakuskym Špitaľu.
Ani neznam jak, a už šedzim pred taku mladu, bars milu dievčinku. Pačilo še mi, že neokolkovala. Jej perša otazka po prehliadnuti mojeho zdravotneho problemu bula:  " už ste dnes raňajkovali? " me privedla do stavu jak po opiatoch. Dorici....moja premierova operacija v živoce a ešči i v plnej narkoze?! Hutorim jej, že podľa teho, či še možem isc domu ešči raz osprchovac. Vonku 34C°, po raňajšej očiste ani stopy, nene, nedam še ja operovac smradľava! Ta sme dali kompromis - ja som še priznala, že som už 16 hodzin nič nepožarla, a mohla som še isc domu akože zbalic.

Ešči že mam toto pripoistenie. Jak mi zamestnavateľ ponukal možnosc doplacac 23euro, a on mi doplaci zvyšok, dumala som, že naco mi take parady, šak to skoro 80€ na mešac. Ale človek nikdy nezna, ta som sebe ho placela s myšľienku, šak jak raz budzem stara a furt chora, ta to využijem. Na co to bulo dobre? Nemušim še ciskac na izbe s druhyma, možem se vyspac, kukajce jaku paradnu telku so systemom "touch screen" (čitaj - toč skrine) pri posceli mam. Aj toten W-lan, či jaky fras, žeby som vam mohla pisac online, mam zadarmo a to na 3 mešace. Nežeby som tu mušela byc tak dluho, panboh chraň, ale Pista hutorel, že sebe mam toten kod co som dostala dakdzi odložic, a jak še budzem nudiť, ta možem sebe zajsc do nemocnici na kavu a buc online. No, on fakt totu moju Fobiu nebere bars važne....

tu mace fotku z mojej dovolenkovej Suite:

žeby teho nebulo malo, ku dovoľenke patri i šumny pohľad z okna:

ku Suite jak še patri, i vlastna kupeĺka. Ľem škoda, že še človek v nej nemože citit jak doma, bo furt okolo vas poskakuju dajake pomocničky, co vam chcu spulnic i modre z neba:

Samozrejme, že pobyt je spojeny s All inklusive (čitaj ooollinkluziv), a k temu patri i poriadna strava. Kus še mi nepači, že še nepodava klasicka hutna, domaca, mastna strava, ľem take špecijalitky jak od dajakeho šefkuchara, ale co už, sťažovac še nebudzem. Asi to koli totym druhym chorym ľudzom, co tam maju. Tu mace jedalny listek, stači sebe vam vybrac z teho co chcece na veceru.

Ja som sebe vybrala spargľu. Šak znace, na dovoľenke treba vyskušac domorody pokrm, najlepši take špecjalitky, co doma nemace abo by sce nikdaj nezrobili. U nas še špargľa nerobi- to take jedlo pre totych z vyššich vrstiev, šak znace, my sme normalne ľudze. (klamem, raz som spargľu zrobela, bula hnusna - potym som še na internece doznala, že som toto fajne vyrucela, a toto plane zochabela, ta som teraz chcela vyskušac, jak to chuci,ked to zrobia tak jak še ma). Nebulo plane, ale jak dojdzem domu, ta jak perše spravim zaš naš bandurkovy privarek.
Volalo še to Studzena špargľova kombinacija variacija " Špargľovo jahodovy šalat, marinovana špargľa, špargľove tlačenky, špargľova terina, špargľove bresaove ruličky" - ja už totu špargľu nechcem vidzic do konca zivota.
Takto to vypatralo:

Co še mi nadovoľenke nepačelo? Že i profesional može sklznuc do rutiny, a zapomnuc na to, že sce individualista, a ne čislo na operačnym stole. Po 5tich minutoch, kedy še o mne baveli na operačke medzi sebu, jakeby som tam nebula, a odpovedze na otazky co mali, mohli mac i ode mne, som se nezdržela, a ľem podotkla, ze ešči mertva nesom, a mozu še opytac i mne, co še potym aj tak stalo.
Co še mi esči na dovoľenke pačelo? Ta napriklad, ze prišol osobne i Kapitan (primar), kukol še neľem do papiroch ale i na ranu, i mne do xichtu, i še me opytal jak š mam, a či mam ešči dajake otazky. Na 3 otazky odpovedal s trpezlivosťu, štvartu som sebe odpusčila, šak ja sama znam, jake to zna buc otravne, kedz še vas dachto daco pyta, co še nemuši, abo še potym može opytac i sestry, a nebere vam tak drahocenny čas kapitanovsky. Pačilo še mi i to, že še upratovačky chovali bars diplomaticky, zakukli, a jak vidzeli že špim, ta prišli až jak som nespala.
Ku mojemu pripoisceňu patrila i oolinklusive služba, co znamenalo, ze furt dajaka vľecela (po zaklopaniu samozrejme) do izby, a furt mi chcela nanucic zadarmo dajaku mineralku, kavu, čaj, novinky a neznam co esči, jakeby ju za to placeli. V noci mi tyž spac nedali, furt še chodzeli pytac, či nemam boľesci. No ta žeby mi už dali pokuj, ta som im spravela radosc, a nechala mi kvapkac dajaky prociboľestny ony do ruky.Pačelo še mi i to, že me dovoľenka vďaka pripoisceňu nestala nič. Normalne še placi za pobyt v nemocnici od 10 do 14€ za dzeň, mace v tym šicko co treba - stravu, hygienicke potreby, materialu od vymyslu šveta - dokonca plnu skriňu teho rovno v izbe, že keby sce še chceli necharakterne zasobic na doma, ta mace i na rok pokoj.
Keby som to mohla zhrnuc, tak povim, že som še do buducna poučela: Adié Špitaľska fobia. V rakusku ju isto isto už mac nebudzem. Aspon v totym našim Weľsovskym Špitalu ne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?