Potrebuješ viac peňazí, štastia, slobody a času?

Autor: Jana Gaishüthner | 25.12.2015 o 14:23 | (upravené 25.12.2015 o 21:04) Karma článku: 8,40 | Prečítané:  1425x

Dnes je prvý sviatok vianočný a vonku máme okolo 8C°, pocitovo i viac, keď si tak sedíme s Pištom na balkóne a slnko nam svieti do očí. Spomínam na minulé vianoce a keďže som o nich písala , môžem si ich jasne pripomenúť.

Mám toľko pocitov v sebe za posledné dni, kedy vďaka tomu, že sa môj najdrahší ocitol v nemocnici a až dnes ráno mohol ísť domov,som vnímala tohoročné Vianoce inak. Tak akosi - minimalisticky. Čo sa úplne zhoduje s myšlienkami počas roka 2015. Sú pre mňa nové.Minimalizmus. Čo to pre mňa osobne znamená....znamená to pre mňa, vzdať sa prebytočných vecí, prebytočných starostí, všetkého prebytočného, či už duševného alebo materiálneho. Idem po tom krok za krokom a snažím sa to vnášať pomalinky všade, kde pocítim potrebu. Neznamená to pre mna žiť ako askét, a nič si nedopriať. To nie. Len sa už vedome rozhodujem nad tým, čo naozaj potrebujem, naozaj chcem, a čo je už zbytočné či nadbytočné..
****
Mnohí máme strach, stratiť niečo z nášho vlastníctva...veď sa celý život snazíme nazhromazdiť toho čo najviac....akoby nám to dodávalo istotu, keď si niečo pekné kúpime, máme pocit, že nám to dáva možno chýbajuci pocit lásky samých k sebe...ale povedzme si úprimne, koľko z toho - čo "musíme" kúpiť, urobiť, povedať, nás nesmierne zaťažuje v tejto dobe, plnej informácií, nových technológií a návodov či rád "ako správne zit"....všetko nás stojí peniaze, čas a kradne nám pocit slobody a šťastia.
****
Pomaly začínam zbierať vecičky, ktoré "nepotrebujem", do jednej krabice, ktorú mám ukrytú pod posteľou...raz, keď budem mať pocit, že ich uz naozaj ku šťastiu nepotrebujem, poputuje krabica niekam, kde možno urobí radosť. Čím viac veci v krabici je, tým väčší pocit ľahkosti a slobody pociťujem. Postupne sa zbavujem preplnenosti myšlienok, neustáleho tlaku rozhodovania sa,čo kúpim, čo nekúpim, čo vyhodím, čo odložím, čo potrebujem a nepotrebujem.....je to úľava.
****
Sú veci, ktoré nemajú možno žiadnu materiálnu hodnotu, ale spája sa s nimi nejaký príbeh alebo minulosť....takéto veci, pokiaľ slúžia duchovnému šťastiu, by v našom vlastníctve mali ostať. Okúsiť minimalismus neznamená žiť len s potrebnymi vecami, môže znamenať len to, že sa človek pokúsi zbaviť sa vecí, ktoré mu viac zaneprázdňujú život, potrebujú náš čas, lebo sa o nich musíme starať a nedávajú nám žiaden pocit vnútorného naplnenia.
****
Minimalizmus sa dá použiť vedome  aj pri našom zmýšľaní.....uź len zbytočným premýšľaním nad vecami a situáciami, ktoré nedokážeme zmeniť, sami seba robíme nešťastnými. Venujte myšlienky tomu, čo vám robí radosť, čo vás motivuje....všetkému negatívnemu venujte vaše myšlienky len vtedy, keď sa rozhodujete, či to môžete zmeniť  - a ako.
****
Vlastne ma k tomu priviedol môj syn. Je mladý, človek by povedal, že na to, dospieť k rozhodnutiu žiť život ináč, ako sme zvyknutí z výchovy a tradícií, potrebujeme skúsenosti a vek. Má 21 rokov, a možno jeho vnímanie života ovplyvnilo to, že nezažil komunizmus, tie pocity, keď nás šťastných urobili hoc len žuvačky, ktoré boli okrúhle, a to len preto, lebo nebolo jednoduché sa k nim dostať....Nezažl, aké to je, nemaťna výber. Je oslobodený od duchov minulosti, kedy človek do seba napchá čo sa len doň vojde, lebo nie vždy bude mať príležitosť. Aj jeho darček, ktorý som našla pod stromčekom, ma potešil snáď najviac zo všetkých. Kniha od rakúskeho komika Rolanda Dúringera, s názvom Weltfremd, ktorý nazhromaždil kopec materiálnych statkov, aby sa nakoniec rozhodol pre obývací príves v záhrade, kde žije posledné dva roky v jednoduchosti.
****

citát:

Mnoho ludi mina peniaze,
ktore ani nezarobili,
na to, aby (sebe ci inym) kupili veci,
ktore ani nechcu,ci nepotrebuju,
len aby zaposobili na ludi,
ktorych ani nemaju radi.

****
Želám Vám, aby ste nachádzali svoje uspokojenie práve v tých najjednoduchších veciach, ktoré nám život prináša.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?